Židovská škola a synagoga, Jičín

 Jicin skola tabulka

Adresa:
Židovská škola a synagoga, Židovská ul., 506 01, Holínské Předměstí - Jičín  
Typ prací:
Restaurátorské práce v interiéru
Stavební práce 
Investor:
Projekt 10 hvězd - Revitalizace židovských památek 
Zhotovitel:
GEMA ART GROUP a.s.
Realizace: 2011-2014

 

Židovská škola v Jičíně

Židovská škola byla založena v roce 1870, avšak samotný dům byl postaven již v roce 1840 dle návrhů stavitele Josefa Oppolzera.
K nejzajímavějším architektonickým prvkům stavby patří točité schodiště mezi podlažími. Škola byla zařazena do celorepublikového projektu Revitalizace židovských památek, jejichž rekonstrukci zajišťuje GEMA ART GROUP a.s. jako generální dodavatel stavebních a restaurátorských prací.
Bývalá židovská škola nyní slouží jako výstavní a školící centrum. V prostorách byla vytvořena i malá literární kavárna, nové toalety a pokoje k ubytování, které se nachází v podkroví bývalé školy. V prvním patře se nalézá expozice vztahující se k židovské literatuře a filmu. Kromě původního vstupu bylo plánováno zřízení dalšího bezbariérového přístupu z původního okenního otvoru. Další zásahy zahrnovaly práce tesařské, truhlářské, pokrývačské, zámečnické a novou elektroinstalaci.

 

Židovská synagoga v Jičíně

Židovská synagoga se nalézá v centru Jičína, nedaleko Valdštejnského náměstí. Jedná se o jednu z významných klasicistních památek východočeského regionu. Objekt byl vystavěn v letech 1781 až 1784, k větším empírovým úpravám došlo v roce 1840, po požáru, který synagogu zachvátil.

Zajímavostí interiéru je místní aron-ha-kodeš (schrána na Tóru), který byl přestavěn z původního oltáře z kostela sv. Ignáce v Jičíně z roku 1700. Synagoga sloužila svému účelu až do vzniku Protektorátu Čechy a Morava v březnu 1939. Po druhé světové válce byla synagoga využívána jako sklad sušených bylin. Židovská obec památku získala v havarijním stavu až v roce 2001. Následujícího roku bylo započato se sedmiletou rekonstrukcí. Památka se využívá jako koncertní a výstavní sál, na ženské galerii je instalována výstava k dějinám místní židovské kultury.
Navzdory nedávné rekonstrukci památky se objevily některé problémy spojené s vlhkostí zdiva, která ji narušuje. Synagoga si tak žádala další nutné opravy, z těchto důvodů byla zahrnuta do projektu Revitalizace židovských památek, který z velké části financuje Evropská unie. Práce zajišťovala GEMA ART GROUP a.s. K hlavní náplni patřilo odvlhčení interiéru a exteriéru, dále tmelení praskliny na jižní fasádě synagogy a revize klempířských prací. Na ženské galerii bylo nutné provést povrchové úpravy dřevěné podlahy. Projekt Revitalizace židovských památek probíhal v letech 2010 až 2014. Objekt synagogy byl i po rekonstrukci nadále užíván ke kulturním a osvětovým účelům.

 FOTOGALERIE:
Celkový pohled na synagogu v Jičíně Pohled na exteriér židovské synagogy v Jičíně Informační plachta o projektu Deset hvězd - revitalizace židovských památek Židovská škola v Jičíně Detail nástěnné malby Odkrývání původní malby

 SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ - 17. června 2014:
Synagoga v Jičíně Synagoga v Jičíně Židovská synagoga Židovská synagoga v Jičíně Exteriér synagogy Průčelí synagogy Židovská synagoga v Jičíně Slavnostní otevření židovské školy 17. června 2014 Interiér synagogy Nástěnné malby v synagoze Nástěnné malby a historické svítidlo v interiéru synagogy Vitrážové okno v synagoze Bima - synagoga Historické svítidlo Hudební skladb na úvod: Jitka a Ondřej Koláčných Hudební vystoupení Jitky a Ondřeje Koláčných Hudební skladba na úvod: Jitka a Ondřej Koláčných Slavnostní otevření moderovala Terezie Dubinová Místopředseda Federace židovských obcí Jiří Daníček Proslov starosty Jičína: Jiřího Lišky Starosta Jičína - Jiří Liška Projev Jana Kindermanna, hlavního manažera projektu Projev Jana Kindermanna, hlavního manažera projektu Projev Jana Kindermanna, hlavního manažera projektu Projev restaurátorky Hany Bělinové Projev kurátorky expozice v Židovské škole: Barbory Kettlové Slavnostní otevření židovské školy v Jičíně - 17. června 2014 Židovská škola, Jičín Židovská škola v Jičíně Židovská škola, Jičín Židovská škola v Jičíně Hlavní vchod o židovské školy Židovská škola v Jičíně - stav po rekonstrukci Židovská škola v Jičíně Informační tabule k projektu Kavárna v areálu židovské školy Kavárna v areálu židovské školy Informační cedule k rekonstrukci židovské školy Interiér kavárny Kavárna v areálu židovské školy Interiér židovské školy Interiér židovské školy Infocentrum židovské školy Interiér židovské školy Historická kamna v židovské škole Expozice v židovské škole: Židovští spisovatelé v českých zemích Expozice Židovští spisovatelé v českých zemích Expozice Židovští spisovatelé v českých zemích Expozice Židovští spisovatelé v českých zemích Expozice Židovští spisovatelé v českých zemích Expozice Židovští spisovatelé v českých zemích Expozice Židovští spisovatelé v českých zemích Expozice Židovští spisovatelé v českých zemích Galerijní prostory v žid. škole Galerijní prostory v žid. škole Slavnostní otevření židovské školy 17. června 2014 Židovská škola v Jičíně Židovská škola v Jičíně

ČLANKY:

jv: V Židovské ulici vznikl nový unikátní prostor pro kulturu. Královehradecké noviny.cz, 27.7. 2014

KUČERA, Tomáš: Fenomén židovství je potřeba oživovat, říká ředitel sdružení Baševi. 5plus2.cz, 30.6. 2014

KOULOVÁ, Zuzana: Bývalá židovská škola po opravách za 40 milionů korun znovu slouží lidem. Moje Jičínsko.cz, 19.6. 2014

Redakce: Památka se vrátila do života. Má atmosféru i tajemství. Dobré zprávy z Českého ráje a okolí, 17.6. 2014

JIREŠ, Jan: Oprava židovské školy trvala tři roky. Jičínský deník.cz, 14.6. 2014

Redakce: Slavnostní otevření bývalé židovské školy v Jičíně. Jičínský demokratický klub, 17.6. 2014