Projekt záchrany rotundy sv. Václava získal prestižní ocenění Europa Nostra, zhotovitelem byla společnost GEMA ART GROUP

rotunda konecna faze2

Objev legendami opředené rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí, k němuž došlo během rekonstrukce Profesního domu v roce 2004, patří k nejvýznamnějším událostem na poli stavební historie. Nejcennějším nálezem byl pozůstatek románské keramické dlažby tzv. vyšehradského typu. Nevyhnutelné práce provedli památkáři bezprostředně po nálezu, celková záchrana a konzervace rotundy však vyžadovala rozsáhlejší mezioborový projekt. Kompletní stavební a restaurátorské práce realizovala během roku 2016 společnost GEMA ART GROUP a.s. 

 Cenu Evropské unie pro kulturní dědictví uděluje nezávislá mezinárodní porota složená z předních odborníků. V letošním roce bylo vybíráno mezi sto šedesáti projekty, cenu získalo dvacet devět nejvýznamnějších počinů. Slavnostní ceremoniál proběhne 22. června 2018 v Berlíně.
Společnost GEMA ART GROUP a.s. získala cenu Europa Nostra také v roce 2002, a to za příkladnou rekonstrukci Valdštejnského paláce v Praze.

 

Více k projektu naleznete ZDE.