Stachova a Hoffmannova vila, Praha - Hradčany

 stachova vila tab

Adresa:
Tychonova 268, Praha 6
Typ prací:
Rekonstrukce kubistické vily
Investor:
Soukromý investor
Zhotovitel:
GEMA ART GROUP a.s.
Realizace: 08/2012 - 2014

 
FOTOGALERIE:

Stachova vila - před rekonstrukcí fasády Stachova vila z roku 1913 - stav před rekonstrukcí fasády Stachova vila - před rekonstrukcí fasády Stachova vila - před rekonstrukcí fasády Stachova vila - stav exteriéru po rekonstrukci fasády Stachova vila - stav exteriéru po rekonstrukci fasády Stachova vila - stav exteriéru po rekonstrukci fasády Stachova vila - stav exteriéru po rekonstrukci fasády Stachova vila - stav exteriéru po rekonstrukci fasády

Rozsáhlý dvojdům na Hradčanech představuje jednu z prvotních kubistických staveb na našem území. Autorem projektu byl Josef Gočár (1880 – 1945), jeden z nejvýznamnějších československých architektů první poloviny 20. století. Z realizovaných staveb lze zmínit kubistický Dům U Černé Matky Boží v Praze, rondokubistickou pražskou Legiobanku, kostel sv. Václava ve Vršovicích nebo Winternitzovy mlýny v Pardubicích.

Obdobím prvních kubistických experimentů v architektuře byl rok 1912. O rok později byl vystavěn dvojdům v Tychonově ulici v Praze. Původně se mělo jednat o dům modernistického stylu, záměr byl v průběhu realizace pozměněn. Na architektuře lze vysledovat jak vliv moderny (dům Jana Stacha), tak i kubismu (dům Karla Hoffmanna). V kubistickém stylu byl vystavěn v roce 1913 i zahradní altán.
Společnost GEMA ART GROUP a.s. zde provádí citlivou rekonstrukci celého objektu.