Rekonstrukce Muzea sklářství - Památník slářství, Kristiánov

 Kristinov tab

Adresa:
k.ú. Bedřichov, Liberecký kraj
Typ prací:
Odborné restaurátorské a stavební práce
Investor:
Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou
Zhotovitel:
GEMA ART GROUP a.s.
Realizace:
04/2016 - 09/2016

 

 

 

 

 

 

 

 FOTOGALERIE:
Zimní přípravy Zemní práce Zdvihání objektu Ošetření základů Tesařské práce Pohled před rekonstrukcí Po dokončení Místnost 102 - pro návštěvníky - před rekonstrukcí Místnost 102 - před rekonstrukcí Místnost pro občerstvení Osvětlení a prodejní pult V roubence je i nová pec Výstavní místnost před rekonstrukcí Výstavní místnost po rekonstrukci Toaleta před rekonstrukcí Toaleta po rekonstrukci Stav po rekonstrukci Příprava spár roubení před samotným spárováním Vyměněné trámy roubení Doplnění roubení Průběh prací Šindelová střecha - průběh pokládky Roubení a střecha - dokončení Venkovní pergola Nová střecha studánky Venkovní práce na kanalizaci Dokončená stavba Pohled jihovýchodní Pohled od severozápadu Pohled západní strana

Předmětem rekonstrukce a restaurátorských prací bylo poslední stavení (roubenka) staré sklářské osady Kristiánov, která je součástí expozic Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
Osadu Kristiánov založil v roce 1774 Johann Leopold Riedel, zakladatel jednoho z nejvýznamnějších sklářských rodů českého původu. Během tří generací vybudovali Redelové sklářské impérium dominující výrobě skla a bižuterie v Jizerských horách, které patřily k nejvýznamnějším sklářským enklávám světa. Do roku 1887 byla srdcem této osady sklářská huť, kam formanské vozy přivážely z údolí potřebné sklářské suroviny a lesní dělníci ji zásobovali dřevem. Zpočátku se v Kristiánově vyráběly číše a poháry z dutého skla, holby, lékárenské lahvičky, flakonky a lustrové ověsky. V 19. století se pak výroba zaměřila především na mačkané tyče, trubičky a tyčinky pro výrobu bižuterie.

Do dnešních dnů se zachovalo pouze toto jediné roubené stavení, které kdysi sloužilo k ubytování sklářů, později jako hospoda a rekreační zařízení, tzv. Liščí bouda. Cílem rekonstrukce byla obnova časem ztracených památkových hodnot a zlepšení provozního zázemí pro návštěvníky a průvodce. Došlo zde k sanaci veškerých stavebních konstrukcí od kamenných sklepení, přes roubenou část až po střechu, která byla opětovně pokryta tradičním dřevěným šindelem. Nově zajištěno bylo hygienické zázemí (tedy elektřina, voda a odvod odpadů) a možnost základního občerstvení návštěvníků, kteří dříve museli vyšlapat nejméně 3 – 5 kilometrů „po svých" nebo „kolmo". Zastřešená terasa hostům nově umožní schovat se před nepřízní počasí, nebo se potěšit pohledem na okolní zeleň.
Také muzejní expozice v objektu prošla drobnými úpravami společně s interaktivní expozicí v podkroví, které bylo v minulosti nepřístupné. Nynější expozice  podrobněji dokumentuje historii dnes již zaniklé této kdysi významné sklářské osady.

Projekt byl dokončen v září 2016, nově zrekonstruované muzeum se představí veřejnosti na jaře 2017.

Za příkladnou rekonstrukci získala památka v rámci soutěže "Stavba roku 2017"  Cenu doc. Ing. arch. Hubáčka v kategorii Rekonstrukcí staveb, památkových objektů a brownfields.

Rozhodnutím poroty v soutěži "Herbol Historic" o nejlepší fasádu roku 2016 prezentovanou barvami Herbol byla na 3. místě vyhlášena fasáda Sklářského muzea v Kristiánově.

 Ohlasy v médiích:

Stavba roku Libereckého kraje - 13. ročník soutěže

Sedlák, Jan: Kristiánov opraví odborníci. Jablonecký deník.cz, 30.1.2016