Staré děkanství, Nymburk

stare dekanstvi nymburk

Adresa:
Dům č. p. 27, Kostelní náměstí, 288 02 Nymburk 
Typ prací:
Tesařské práce
Truhlářské práce
Lakýrnické práce
Investor: Město Nymburk
Zhotovitel: GEMA ART GROUP a. s.
Realizace: 11/2010 - 12/2010 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
FOTOGALERIE:
Věž Kaplanka Vnější chodba Starého děkanství - pohled z exteriéru Vstupní schodiště Pohled z okna na městské hradby Staré děkanství - pohled do interiéru Staré děkanství - pohled do interiéru
Kulturní památka Staré děkanství na Kostelním náměstí v Nymburku pochází z poloviny 17. století. Součástí objektu je cihelná hradební věž, tzv. Kaplanka, jejíž vznik se datuje do 13. století. Poloroubený dům vznikl na místě hospodářských přístavků původního děkanství, které bylo kompletně zničeno v roce 1631 během vpádu saského vojska za třicetileté války.

Staré děkanství si zachovalo řadu cenných stavebních prvků. Během provedené dendrochronologie odborníci zjistili původní krov jižního křídla a roubenou stěnu z let 1656 až 1657.
Město Nymburk dům odkoupilo od církve, aby jej využilo pro kulturní účely. Radní zde plánují vytvořit prostory pro koncerty, krátkodobé tématické výstavy i pro stálou expozici o dějinách města. Památka se nacházela v kritickém stavu, rozsáhlé rekonstrukce rozdělené do několika fází tak byly nevyhnutelné. V rámci první etapy byla provedena rekonstrukce střechy. GEMA ART GROUP a. s. zajišťovala zejména tesařské, truhlářské a lakýrnické práce v interiéru i na exteriéru objektu.