Dům v ulici U Bulhara 5/1655, Praha

 bulhar

Adresa:
U Bulhara 5/1655, 110 00 Praha
Typ prací:
Truhlářské práce
Oprava schodiště, dlažby a výmalby
Zhotovitel: GEMA ART GROUP a.s.
Investor: Společenství vlastníků jednotek domu U Bulhara č. p.5
Realizace: 08-11/2011

 

 

Historie místa:
Předmětem zakázky je úprava interiérových prostor jednoho z domů v ulici U Bulhara. Místo je známé jako jedna z největších křižovatek v Praze "Bulhar", kde se setkávají sjezdy a nájezdy na magistrálu. Místo na samé hranici Nového Města a Žižkova patří k nejrušnějším v české metropoli.
Název je pro místo vžitý již od 19. století, ačkoliv byl oficiálně zapsán až 14. srpna 1979. V těchto místech se v minulosti nacházely zahrady, kde Bulhaři pěstovali zeleninu, kterou po Praze prodávali. V ulici taktéž stála hospoda U Bulhara, která se nacházela na začátku dnešní Husitské ulice. Hospoda U Bulhara byla vyhledávána zvláště ve druhé polovině 19. století. Původní ulice U Bulhara se rozkládala na větší ploše než-li je tomu dnes, část musela ustoupit nové výstavbě.


Restaurátorské práce:
Zásahy provedené GEMA ART GROUP a.s. se týkají restaurátorských, výtvarných a umělecko-řemeslných prací uvnitř domu. Ve vstupních prostorách byla obnovena nástěnná malba a zdobné štuky.
Stěny byly nejprve očištěny od grafit vandalů a prachových depozitů za užití páry, případně špachtlí. Následovala oprava a doplnění mechanicky narušené štukové výzdoby. Součástí prací bylo též restaurování nástěnných maleb u vstupu a u schodiště.
Také schodiště, včetně zábradlí, prošlo rekonstrukcí. Dlažba chodby byla vyčištěna a narušené části vyměněny za nové repliky.

 FOTOGALERIE  

Stav stěny před restaurováním Odkrývání původní výmalby Stav nástěnné malby po restaurování Stav nástěnné malby po restaurování Stav nástěnné malby po restaurování Odkrývání původní výmalby Stav nástěnné malby po restaurování Stav nástěnné malby po restaurování Sloupy a hlavice po restaurování Stav nástěnné malby po restaurování Stav nástěnné malby po restaurování Stav nástěnné malby po restaurování