Machoňova pasáž, Pardubice
Adresa: | Machoňova pasáž, Třída Míru č.p. 60, Pardubice |
---|---|
Typ prací: | Opravy mozaikových podlah Restaurování kamenných prvků Obnova dřevěných prvků Restaurování kovových prvků Rekonstukce štukové výzdoby Výroba a dodávka replik historických svítidel |
Zhotovitel: | GEMA ART GROUP a.s. |
Realizace: | 2011 – 2013 |
Již od poloviny dvacátých let 20. století se východočeské Pardubice pyšní architektonicky cennou nákupní pasáží od Ladislava Machově, vystavěnou v tehdy moderním stylu Art Deco. Budova s rozsáhlým průchodem vedoucí z frekventované Třídy Míru na sídliště Karlovice byla zbudována v místech starší zástavby, jejíž historie sahá až do 16. století. Tehdy se zde nacházel dům s modlitebnou Jednoty bratrské, která byla na příkaz krále Ferdinanda I. v roce 1548 zrušena.
Dům poté sloužil jako obydlí pardubických měšťanům, byl však v průběhu třicetileté války vypálen.Parcela byla v roce 1917 zakoupena Antonínem Kratochvílem a Františkem Veselým. Po zralém uvážení se dvojice rozhodla pro velkolepou stavbu: dům bude mít celkem pět podlaží, součástí bude i rozsáhlá pasáž s obchody. Architektonický projekt vypracoval Ladislav Machoň. Přední československý architekt proslul zejména svými stavbami ve stylu Art Deco a funkcionalismu. Stavba probíhala v letech 1923 až 1925. Součástí bylo 28 obchodů, v horních patrech se nacházelo 31 bytů. Průčelí domu bylo vyzdobeno čtveřicí soch zpodobňující rybáře, textiláře, truhláře a barviče, které vytvořil sochař Karel Dvořák. Na památce též zaujme čelo klenby s nástěnnou malbou od A. V. Hrstky.
Slavnostní otevření pasáže se konalo v březnu 1925, stavba se řadila k nejmodernějším obchodním centrům první republiky. K nejvyhlášenějším podnikům své doby patřila zdejší Hoffmanova kavárna s cukrárnou. Machoňova pasáž sloužila svému účelu až do současných let. Přestože byla v roce 1958 prohlášena za kulturní památku, značně chátrala. O nutných generálních opravách se debatovalo již od roku 1995. Kompletní obnova byla zahájena v lednu 2011. Návrh na rekonstrukci vypracoval architekt Miroslav Petráň. GEMA ART GROUP a.s. v projektu figurovala zejména jako dodavatel restaurátorských prací. Ukončení stavebních prací se uskutečnilo v listopadu 2012. Po rekonstrukci se v Machoňově pasáži otevřelo 17 obchodů, restaurace a infocentrum, další 4 rozsáhlejší plochy jsou využity k administrativním účelům. Ve vyšších patrech jsou zachovány bytové prostory. Součástí rekonstrukce a stavebních prací byla výstavba nových podzemních garáží a parkoviště nedaleko objektu.
Opravy mozaikových podlah:
Jedinečný vzhled pasáže dokreslují mozaikové podlahy, které byly vytvořeny z tříbarevných krychliček různých velikostí. Bílé, žluté a červené krychličky jsou vyskládány do obdélných obrazců.
Mozaiková podlaha byla značně poškozená a v minulosti mnohokráte opravovaná nevhodně zvoleným materiálem: keramickou dlažbou, betonem, částmi cihel. Vzhledem ke stupni poškození, bylo rozhodnuto provést její kompletní výměnu.
Rekonstrukce původní mozaikové podlahy byla provedena do sebemenších detailů a na základě přesného zaměření původního vzoru obrazců.
Restaurování kamenných prvků pasáže:
Součástí prací byla též obnova žulových soklů lemujících mozaikovou podlahu pasáže. Sokl tvoří v místech vchodů do jednotlivých obchodů vstupní schod vytvořený z umělého kamene. Právě umělý kámen vykazoval nejvyšší stupeň degradace v podobě trhlin a silného znečištění.
Povrch se nejprve očistil pomocí tlakové páry, v nejkritičtějších místech se přistoupilo k mechanickému a chemickému čištění. Trhliny byly zainjektovány, chybějící části dotmelovány. Tmelené části bylo nutné dále patinovat. Chybějící žulové části soklu odborníci nahradili nejvhodnější kopií a opticky doladili s okolím.
Obnova dřevěných prvků:
Odborníci z řad GEMA ART GROUP a.s. se dále podíleli na obnově původního vzhledu dřevěných prvků. Dřevěné části výkladců podtrhovaly prvorepublikovou atmosféru místa, během let však byla většina zničena a nahrazena neestetickými kopiemi.
V průběhu rekonstrukce byly zhotoveny identické dřevěné kopie těchto původních výkladců, a to na základě dochované dvojice originálů.
Z dřevěných prvků byla dále restaurována madla na schodištích. Povrch byl silně znečištěn a přetřen černým nátěrem. Celé zábradlí bylo demontováno, ošetřeno v restaurátorském ateliéru a následně dodáno na své původní místo.
Restaurování kovových prvků:
Zámečnické práce a restaurování kovových prvků se týkalo především kovových částí výkladců – tedy: ocelových konstrukcí výkladců, nůžkových mříží, mosazných mříží vstupních dveří, původních zámků u vitrín a ocelových nadsvětlíků s větracími okénky.
V řadě případů se tyto kovové prvky nedochovaly, proto bylo i v tomto případě nutné přistoupit ke zhotovení kopií dle zbytku dochovaných originálů.
Několik původních ocelových dveří a konstrukcí výkladců bylo pečlivě restaurováno na základě provedeného restaurátorského průzkumu. Po očištění pískováním a za užití roztoku hydroxidu sodného bylo nutné odmastit povrch přípravkem zhotoveným dle starých receptur, které působí proti oxidaci. Následovala pasivace a povrchová úprava vrchními nátěry. Součástí prací byla montáž skleněných vitráží.
Rekonstrukce štukové výzdoby a vnějších povrchů:
Práce zahrnovaly veškerou úpravu štukové výzdoby a stěn uvnitř Machoňovy pasáže. Během restaurátorského průzkumu bylo zjištěno, že původní štuková výzdoba byla po celá léta zachována pod novodobými přetěry. Po odstranění těchto nevhodných nátěrů se započalo s vlastní obnovou. Odtržená místa byla podchycena injektážemi a zpevněním materiálu. V případě silného narušení byly profilace nahrazeny kopií. Škrábance a drobnější poškození byly odborně retušovány. Následovalo broušení do exaktního hladkého povrchu. Barevné pojednání se řešilo na základě původního vzhledu z dvacátých let 20. století.