Obecní dům, Praha - Staré Město
Adresa: | Obecní dům, Náměstí Republiky 1090/5, 110 00 Praha |
---|---|
Typ prací: | Obnova dílčí části fasády Obnova říms Restaurování mozaiky od Karla Špillara Restaurátorský průzkum |
Investor: | GEMA ART GROUP a.s. |
Zhotovitel: | zhotovitel |
Realizace: | 2012 |
Obecní dům v Praze, společné dílo významných architektů a umělců přelomu 19. a 20. století, patří k nejkrásnějším ukázkám secese na našem území. Také samotné místo v historickém jádru české metropole v sobě skrývá bohatou historii. V oblasti dnešního Obecního domu a hotelu Kings Court stával od roku 1380 královský palác, který se stal centrem panovnické moci. Lokalitu si zvolil král Václav IV. (1378-1419), kterému nevyhovovalo prostředí Pražského hradu. Královský dvůr si jako sídlo oblíbili i další vládci: mladší bratr zakladatele Zikmund Lucemburský a Jiří z Poděbrad. Až za vlády polské dynastie Jagellonců (1471-1526) se centrum panovnické moci přesunulo zpět na Hrad.
Královský dvůr začal postupně chátrat, v roce 1689 dochází k rozsáhlému požáru, který poničil velkou část Starého Města včetně královského dvora. V roce 1777 došlo ke generální přestavbě zbytků objektu, aby byl přetvořen na tzv. Králodvorské kasárny. Od roku 1869 zde byla zřízena vojenská kadetní škola, která se v roce 1895 přestěhovala na Hradčany.
Na počátku 20. století bylo rozhodnuto o zřízení strategického finančního a kulturního centra Prahy, a to právě v oblasti dnešního náměstí Republiky. Čtvrť měla tvořit jakousi protiváhu k Vinohradům, které byly centrem společenského života po celé 19. století.
Národní kulturní památka Obecní dům byla vystavěna v roce 1912, slavnostní otevření se konalo dne 22. listopadu téhož roku. Autory návrhů byli architekti Antonín Balšánek, který se mimo jiné proslavil výstavbou divadla Josefa Kajetána Tyla v centru Plzně, a Osvald Polívka – tvůrce návrhů na výstavbu Paláce České obchodní společnosti na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem. Exteriér byl vystavěn v neobarokním slohu, zatímco v interiéru se více uplatňoval styl secesní a novorenesanční.
Na výzdobě interiéru i exteriéru se podílela plejáda předních umělců jako Jan Preisler, Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek, Ladislav Šaloun, Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Alfons Mucha a mnoho dalších.
Památka prošla generální rekonstrukcí v letech 1994 až 1997. V současné době Obecní dům slouží svému původnímu záměru – tedy jako multifunkční kulturní a společenské zařízení. Ve Smetanově síni se konají koncerty vážné hudby, repertoár je zaměřen zejména na Mozarta, Beethovena, Dvořáka a Smetanu. Současně zde probíhají různorodé výstavy, společenské akce a semináře. V prostorách Obecního domu je zároveň kavárna, bar a restaurace.
Ve výběrovém řízení na dílčí restaurátorské práce, které proběhly v roce 2012, zvítězila společnost GEMA ART GROUP. Práce zahrnovaly obnovu římsy, balkonu a lunetové mozaiky umístěné na exteriéru budovy. Autorem návrhu mozaiky z roku 1909 je Karel Špillar. Samotným zásahům předcházely detailní restaurátorské výzkumy, na základě nichž byl zvolen nejlepší postup odborných prací.