Kostel sv. Prokopa v areálu Sázavského kláštera, Sázava nad Sázavou na Benešovsku
Adresa: | Správa kláštera v Sázavě, Zámecká 72, 285 06 Sázava |
---|---|
Typ prací: | Průzkum torza jižní lodi a věže sv. Prokopa Odborný průzkum a restaurování omítek Konzervace a restaurování 1. až 3. klenebního pole torza kostela sv. Prokopa Restaurování kamenných prvků Obnova nepůvodních omítek |
Investor: | Státní památkový ústav středních Čech v Praze |
Zhotovitel: | GEMA ART GROUP a.s. |
Realizace: | 1999 – 2005 |
Prvopočátky historie Sázavského kláštera se kladou k roku 1009. Tehdy se světský klerik Prokop z Chotouně u Staré Kouřimi rozhodl pro život poustevníka. Pobýval v jeskyni nedaleko dnešního Sázavského kláštera. Řada dalších jej v jeho způsobu života následovala, v lokalitě se tak vytvořila poustevnická osada. Osada byla přeměněna na benediktinský klášter v roce 1032. Klášter založil kníže Oldřich (1012 – 1034) na popud Prokopa, s nímž se setkal při lovu v místních lesích. Prokop se tak stal prvním opatem Sázavského kláštera.
Původní dřevěný kostelík postavený ve třicátých letech 11. století byl zasvěcen Panně Marii a sv. Janu Křtiteli. Další sakrální stavba vznikla v šedesátých letech 11. století – jednalo se o románskou rotundu sv. Kříže se čtyřmi apsidami. Půdorysy nejstarších památek Sázavského kláštera byly odhaleny během archeologických průzkumů v sedmdesátých letech 20. století.
Mnichové Sázavského kláštera se původně přikláněli spíše ke staroslověnské liturgii, udržovali styky zejména s Kyjevskou Rusí. Ke změnám dochází po Velkém církevním schizmatu v roce 1054. V důsledku situace došlo k definitivnímu rozkolu mezi západními katolíky a východní pravoslavnou církví. Poměry se tak mění i v Sázavském klášteře: do konce 11. století byl již zcela pod vlivem latinské církve.
Na konci 11. století byla obnovena stavební činnost. Dřevěný kostelík Panny Marie byl nahrazen románskou bazilikou s kryptou sv. Kosmy a Damiána, kde spočinuly ostatky sv. Prokopa, který byl svatořečen papežem Inocencem III. v roce 1204. Dále následovaly stavební úpravy klášterních budov.
K rozsáhlým gotickým přestavbám dochází v průběhu 14. století. Rekonstrukce probíhaly v několika etapách. První práce započaly roku 1315. V kostele byl rozšířen prostor kněžiště, uvažovalo se o zbudování trojlodí. Původní návrh byl však v druhé etapě gotických úprav změněn. Kostel byl stavěn jako stejnolodí halového typu. Na výstavbě se mimo jiné podílela i stavební huť Matyáše z Arrasu. Velkolepé dílo však nebylo nikdy dokončeno. Výstavbu přerušila špatná ekonomická situace kláštera a husitské války.
V následujících staletích kostel i s klášterem chátraly, v roce 1551 objekt zasáhl ničivý požár a stal se neobyvatelným. K barokním obnovám dochází až v roce 1667. Definitivní konec kláštera byl zpečetěn roku 1785, kdy byl zrušen následkem reforem císaře Josefa II. Klášterní kostel byl roku 1788 zasvěcen sv. Prokopovi a stává se kostelem farním. Klášterní komplex odkoupil roku 1870 Jan z Neuberka, který areál přestavěl na novorenesanční zámek. Bývalý Sázavský klášter byl zestátněn v roce 1951. Po archeologických výzkumech a restaurátorských opravách je přístupný veřejnosti.
Zdroj:
DAVID, Petr. 777 kostelů, klášterů, kaplí České republiky. Praha: Kartografie, 2002. 308s.
MORÁVKOVÁ, Marie. Sázava. Praha: Středisko státní památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje, 1983. 16s.
SOMMER, Petr. Sázavský klášter. Praha: Unicornis, 1996. 62s.
STEFAN, Oldřich. Klášter Sázavský. Praha: Vyšehrad, 1940. 13s.
Klášter Sázava[online]. Aktualizováno 7.2. 2013 [cit. 2013-02-11]. Dostupné z: http://www.klaster-sazava.cz
Práce na gotické památce probíhaly celkem v pěti etapách a to v letech 1999 až 2005. Restaurátorským zásahům předcházely v letech 1996 až 1998 průzkumy, během nichž došlo k experimentálnímu ověření navržených technologií. Samostatným úsekem prací byla obnova stávajících nepůvodních omítek. Omítky byly předem podrobeny odbornému zhodnocení,dále proběhly stratigrafické i petrografické průzkumy.
Stavebním materiálem, jenž byl užit při výstavbě kostela sv. Prokopa byla červená nučická arkóza a opuka. V případě arkózy se jedná o zpevněnou sedimentární horninu – o pískovec, kterého se v minulosti hojně užívalo jako stavebního materiálu. Jde o nekvalitní typ kamene, který je náchylný k rozrušování vlivem mrazů a dalších přírodních pochodů. Arkóza negativně reaguje na zhoršené životní prostředí v podobě exhalací. Vzhledem ke snadné degradaci horniny se počátkem 20. století od těžby zcela ustoupilo.
Odborný průzkum torza jižní lodi a věže kostela sv. Prokopa:
První odborné průzkumy, které předcházely samotnému restaurování prováděli restaurátoři z GEMA ART GROUP a. s. již v roce 1996. Tehdy se jednalo o úkol, jenž měl sloužit k prohloubení poznatků o aktuálním stavu památky. Na základě výsledků se poté vypracoval návrh dalších postupů záchranných konzervačních a restaurátorských prací. Během svých výzkumů restaurátoři spolupracovali s dalšími odbornými institucemi jako s VŠCHT, ČVUT či s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy. V letech 1997 až 1998 byly navržené technologie prověřovány v praxi, a v roce 1999 byly aplikovány během první etapy prací.
Konzervace a restaurování prvního až třetího klenebního pole torza kostela sv. Prokopa:
Klenební pole tvořené červenou nučickou arkózou se nacházela v havarijním stavu, hornina podléhala silné degradaci. Povrch byl znečištěn prachovými depozity, řasami a lišejníky. Arkóza se vyznačuje nízkou odolností vůči mrazovým cyklům i průmyslovým exhalacím. Povrch kamene vykazuje značné praskliny, místy dochází k odlučování horniny. Mezi nejvážnější poruchy patřilo odloučení náběhu klenebního žebra na severní straně kostela. Problém byl řešen již v minulosti a to užitím železného drátu se dvěmi hřebíky, zajištění však během let zkorodovalo a hrozil pád celého náběhu klenby.
Povrch byl nejprve očištěn a za pomocí biocidních prostředků se odstranila vegetace. Konsolidace probíhala třemi způsoby: napouštěním, injektáží a nátěry. Ke zpevnění se užilo organokřemičitanů. Rozsáhlejší praskliny byly dále injektovány 5% roztokem akrylátového kopolymeru. Následovaly plastické retuše, které se odborníci snažili omezit na minimum, tedy pouze v případě, kdy byla narušena návaznost profilací a tím došlo k narušení vizuálního dojmu vertikality celé památky. Nevhodné spárování bylo nutné odstranit a nahradit. Nové tmely byly takového složení, aby nepřesáhly pevnost originální hmoty a nedošlo tak k nežádoucím povrchovým změnám při dalším stárnutí památky. Jako plnivo pro tmely byla užita nučická arkóza tónovaná oxidem železa.
Uvolněný náběh byl nejprve hloubkově zpevněn, posléze seshora navrtán a volný prostor uprostřed náběhu žebra byl vyplněn organokřemičitanovým tixotropním tmelem. Na závěr byla provedena hydrofobizace povrchu.
Restaurování kamenných prvků jižní a východní části kostela sv. Prokopa:
Předmětem prací byla původní gotická okna, kamenné zdivo, náběhy klenebních kápí, klenební obloukové pasy a kamenná ostění dveří. Téměř všechny kamenné prvky byly tvořeny z nučické arkózy, proto se památka nacházela ve velmi špatném stavu, povrch byl rozrušován zejména častými trhlinami. Výjimku tvořily dvě kamenné růžice gotických oken, které byly zhotoveny z opuky. Před započetím restaurování se nejprve provedlo zhodnocení stavu omítek a revize staršího spárování.
Následoval restaurátorský zásah, během něhož bylo provedeno očištění povrchu mechanickou cestou i biocidními prostředky proti výskytu mechů a lišejníků. Konsolidace se prováděla za užití organokřemičitanů. Na závěr nechyběla hydrofobizace, která působí preventivně proti dalšímu zavlhčení horniny.
Odborný průzkum a restaurování omítek na stěnách jižní lodi:
Průzkum byl zaměřen zvláště na stratigrafii omítkových vrstev a odebírání vzorků omítek a zdiva pro stanovení vodorozpustných solí, která byla zjišťována pomocí iontové chromatografie. Odborníci pokládali jak pásové, tak i hloubkové lokální sondy. Zároveň se odebralo pět vzorků k mikroskopické analýze. Na základě těchto petrografických průzkumů byla stanovena zrnitost a morfologie maltových písků i mineralogického složení.
Nejstarší omítka nalezená v sondě se skládala z vápenné malty s podílem jílovitého písku. Nesla žluté zabarvení bez dalšího barevného pojednání. Omítka před započetím prací pocházela z roku 1957, kdy byly dokončeny restaurátorské práce a úpravy v podobě instalace elektrického vedení do věže, které probíhaly od čtyřicátých let 20. století. Nepůvodní omítka byla rozrušena vlivem vlhkosti ze srážkové vody a ze vzlínající vlhkosti. Díky těmto faktorům docházelo k migraci vodorozpustných solí a k odlučování štuků od povrchu. Zvýšené množství soli bylo díky průzkumům zaznamenáno zejména těsně pod povrchem omítky. Taktéž zvýšený obsah síranů v omítce měl za následek destrukci omítek.
Součástí prací na záchraně torza kostela sv. Prokopa byla sanace silně zasolené omítky a zednické práce na omítce, na něž dohlíželi restaurátoři.
V areálu Sázavského kláštera je možné navštívit kostel sv. Prokopa, kapitulní síň, Staroslověnskou Sázavu, a to v doprovodu s průvodcem.
Otevírací doba:
březen až květen: 10:00 – 17:00
červen-srpen: 10:00 – 18:45
září – říjen: 10:00 – 17:00
listopad-prosinec: 10:00 – 16:00
Vstupné:
70 Kč, snížené 45 Kč